Kiroprakse ietver sevī Mākslu, Zinātni un Filosofiju, kas koriģē mugurkaula un ķermeņa locītavu fiksācijas, lai uzlabotu nervu sistēmas darbību un nodrošinātu optimālu sava ķermeņa izpausmi.
Stāvokļi, pie kuriem Kiropraktiķis var palīdzēt:
-
Akūtas vai hroniskas sāpes muguras vai kakla daļā
-
Galvas sāpes un migrēna
-
Žokļa locītavas problēmas (Temporomandibulāra locītava -TMJ)
-
Sāpes, kas izstaro uz kājām vai rokām
-
Tirpšanas vai vieglas dedzināšanas sajūta rokās, kājās, pirkstos
-
Skolioze
-
Miofasciālais sāpju sindroms
-
Akūtas vai hroniskas ilio - sakrālās locītavu disfunkcijas
-
Piriformis sindroms / Sēklieta (sēžas nerva iekaisums)
-
Kakla vai jostas daļas radikulopātijas sindroms ar sāpju izstarojumu uz rokām, plaukstām vai kājām, ko izraisījis izslīdējis disks (Disc Herniations)
-
Ceļgalu problēmas / Patellofemorālo sāpju sindroms, sāpes ceļgala locītavas priekšpusē ap ceļgala kauliņu, kas pastiprinās slodzes laikā, krakšķēšana ceļgala locītavā (skrējēju ceļi). Ietver vairākus sindromus, kas raksturojas ar sāpēm virs, ap vai zem ceļgala kaula
-
Gūžu problēmas
-
Plecu problēmas
-
Tinīts (skaņas ausīs) / Reiboņi / Koncentrēšanās problēmas / Līdzsvara problēmas
-
Ar grūtniecību saistītas muguras sāpes
-
Pastiprināta zīdaiņu raudāšana, kolikas
-
Enurēze (slapināšana gultā) bērniem
-
un pie citām problēmām.
Kā rodas mugurkaula fiksācijas?
Fiksācijas (bloki / subluksācijas) rodas mugurkaula novirzes vietās, kur mugurkauls nav pareizā stāvoklī. Šīs vietas ir pakļautas lielākam mehāniskam stresam, kur organisms, reaģējot uz šīm izmaiņām, savelk cieši muskuļus, bloķējot normālu mugurkaula saišu darbību. Kā rezultātā rodas asimetriska - nevienmērīga slodze uz mugurkaula saitēm un citām kermeņa struktūrām, kur organisms cenšas kompensēt nepareizo slodzes sadalījumu, pārmērīgi pārslogojot mugurkaulu, kas ir rezultāts daudzām citām iespējamām problēmām. Ja mugurkauls ir brīvs no fiksācijām, mugurkaula slodze ir optimālāka, tādējādi pasargājot locītavas, cīpslas un muskuļus un ļaujot arī nervu sistēmai darboties optimālāk.
Mugurkaula negatīvo pārmaiņu cēloņi:
-
Nepareiza stāja: slikti sēdēšanas vai stāvēšanas ieradumi - tendence pastāvīgi turēt noliektu galvu uz priekšu, tendence staigāt un sēdēt salīkušam, apaļi ieliekta mugura, salīkuši pleci;
-
Novirze no fizioloģiska mugurkaula izliekuma – (S) Sānskatā: iztaisnota vai novirzīta uz pretējo pusi mugurkaula jostas vai kakla daļas lordoze (apgriestā lordoze), palielināta krūšu daļas kifoze;
-
Skolioze – pataloģisks mugurkaula izliekums sāniskos virzienos. Nevienāds kāju garums - iegurņa viena puse nav pareizā pozīcijā, "X kājas" – (Knee Valgus), "spārnveida lāpstiņas" (Winged Scapula);
-
Traumas, kā arī nepareiza smagumu pacelšana;
-
Nepareiza muskuļu stabilitāte to kustības laikā - veicot ikdienas darbus vai nepareizi veicot sportiskās aktivitātes;
-
Slikta koordinācija;
-
Nepietiekamas fiziskās aktivitātes;
-
Liekais svars.
"Vislabākais iespējamais scenārijs ir profilaktiski novērst mugurkaula novirzīšanos un mugurkaula fiksācijas, veicot profilaktiskas mugurkaula pārbaudes un korekciju pie profesionāla Kiropraktiķa, kā arī pārkārtojoties uz veselīgiem ikdienas ieradumiem un regulāri nodarbojoties ar atbilstošām fiziskām aktivitātēm. Kiro Klinikā Kiropraktiķis palīdzēs Jums uzlabot sava mugurkaula stāvokli, un līdz ar to, Jūsu pašsajūtu kopumā, lai Jūs pareizajā virzienā varētu maksimāli izmantot savu iekšējo potenciālu".
Pascal Sanderse, Master of Chiropractic
Veselīgāks mugurkauls, veselīgāka nervu sistēma
Jūsu nervu sistēma tiek ietekmēta no mugurkaula, un tā sākas no Jūsu mugurkaula. Nervu sistēma apvieno un koordinē visu orgānu un sistēmu darbību. Ja nervu funkciju traucē mugurkaula fiksācijas, tas var apdraudēt attiecīgā nerva darbību, muskuļu darbību, kā arī iekšējie orgāni var tikt negatīvi ietekmēti. Ja disfunkciju nervu sistēmā rada diska trūce, mugurkaula kanālu sašaurināšanās vai deģeneratīvas pārmaiņas, tas var tieši apdraudēt attiecīgā nerva funkciju, kas ietekmē muskuļu spēku un jušanas spēju. Mugurkaula fiksācijas var tieši izraisīt mainītu nervu darbību. Tas nerada tiešu nervu patoloģiju, tomēr nervu funkcija tiek apdraudēta. Ja tiek ietekmēta orgānu darbība, tas var izraisīt gremošanas problēmas, elpošanas problēmas, koncentrēšanās spējas.
Kiropraksi var izmantot profilaktiskos nolūkos
Kiroprakses princips, ko veic diplomēts kiropraktiķis, ir uzlabot ķermeņa funkciju, novēršot galvenās disfunkcijas vai problēmas cēloni. Mūsuprāt, cik iespējams, vajadzētu izvairīties no ķirurģiskās vai operatīvās iejaukšanās, kas būtu jāveic tikai kā pēdējā iespēja, ja nav iespējams uzlabot savu balsta un kustību stāvokli fizioloģiskā veidā. Tādēļ arī ļoti svarīgi ir profilaktiski rūpēties par savu veselības stāvokli. Simptomu zona bieži vien neattiecas uz disfunkcijas zonu. Mums ir jāraugās uz nervu un muskuļu - skeleta sistēmu kopumā, lai varētu novērst vai koriģēt problēmu tās saknē. Kā piemēram, mēs ne tikai aplūkojam ceļgala rentgenu, konstatējot tā lokālo patoloģiju, bet Kiropraktiķis pārbaudīs potīti, gūžu un muguru, kā arī celi pievēršot uzmanību sekundārajiem faktoriem, kas tieši izraisīja celī pārslodzi. Kad problēmas sakne ir atrasta un novērsta, un stress no ceļgala ir noņemts, ķermenis ir savā fizioloģiskajā pozīcijā, lai uzsāktu pats savu dziedināšanas procesu.
Cik ilgs laiks ir nepieciešams, lai uzlabotu savu mugurkaulu?
Mugurkaula problēmas parasti rodas laika gaitā. Jo ilgāk ķermenis ir bijis pakļauts pastiprinātam mehāniskajam stresam un nepareizam tā slodzes sadalījumam, jo ilgāks laiks paiet, lai tas tiktu sakoriģēts, ja tas vispār vairs ir iespējams. Jo agrāk Jūs sākat rūpēties par savu mugurkaulu, jo problēmas ir vieglāk koriģēt,vai novērst tās jau pirms ir parādījušies pirmie simptomi. Jebkurās mugurkaula disfunkcijas stadijās (izņemot lūzumus) ir ieteicams sākt ar Kiropraktiķa sniegtajiem pakalpojumiem. Zīdaiņi un mazuļi uz to reaģē ļoti labi un ātri. No pusaudža vecuma problēmas jau var būt sarežģītākas, tāpēc Kiropraktiskās Korekcijas iedarbība var būt dažāda katram individuāli. Pirmos rezultātus parasti var novērot 4 līdz 6 nedēļu laikā pēc veiktajām Kiropraktiskām Korekcijām, veicot tās vienu reizi nedēļā akūtā gadījumā, un katru otro vai trešo nedēļu hronisku simptomu gadījumā vai profilakses nolūkos. Akūtā gadījumā rezultāts pamatā ir tūlītējs. Izņemot, ja ir diska trūce.
Kiropraktiķis ne tikai palīdz tikt galā ar simptomātiskām sāpēm, bet strādā arī pie tā, lai Jūs iegūtu stabilu stāvokli, lai samazinātu recidīva vai problēmas atkārtošanās iespēju vai citas problēmas nākotnē. Lai uzlabotu mugurkaula funkciju, lai novērstu problēmas, ir ieteicams veikt profilaktiski Kiropraktisko Korekciju un regulāri vingrināt Jūsu ķermeni. Profilaktiski Korekciju var veikt vienu reizi mēnesī, reizi divos vai trīs mēnešos vai arī, ja mugurkaula veselība ir laba, un Jūs regulāri un pareizi veicat vingrinājumus, varat Kiropraktiķi apmeklēt pat vēl retāk.
Kam Kiropraktiķis var palīdzēt?
Kiropraksi var iziet ikviens: zīdaiņi no 4 nedēļu vecuma līdz pat senioriem, kuriem ir 85 un vairāk gadu. Grūtnieces iziet kiropraksi balsta – kustību sistēmas uzlabošanai līdz 4 nedēļām pirms noteiktā dzemdību datuma. Kiropraktiskās Korekcijas tehnika tiek pielāgota katram individuāli un adekvāti. Bērniem un senioriem tiek izmantotas saudzīgākas Kiropraktiskās Korekcijas, taču saglabājot tos pašus principus. Sportisti izmanto kiroprakses iedarbību savu rezultātu un veiktspējas uzlabošanai, kā arī klienti bez redzamiem slimību simptomiem, veic Kiropraktisko Korekciju profilakses nolūkā. Lielākā daļa cilvēku gan atnāk jau sāpju stadijā, tomēr mēs iesakām atnākt laicīgi pārbaudīt Jūsu balsta sistēmu kopumā, pirms ir parādījušies pirmie sāpju simptomi.
MĀKSLA
Kiropraktiķu prasmju pamatā ir viņu praktiskā pieredze darbam ar rokām, ko tie apgūst no pirmās dienas, līdz sasniedzot savu meistara līmeni. Lai varētu veikt veiksmīgas mugurkaula korekcijas, ir nepieciešama meistarība, labas zināšanas, augstskolas izsniegts diploms Kiropraktiķa profesijā, praktiskie treniņi. Labs un profesionāls Kiropraktiķis var veikt veiksmīgas Kiropraktiskās Korekcijas vismaz 20 cilvēkiem dienā. Tā ir patiesa māka orientēties cilvēka skeleta un muskuļu uzbūvē, kam ir nepieciešama liela praktiskā pieredze un zināšanas, lai varētu veikt labu un drošu mugurkaula Kiropraktisko Korekciju. Mērķis ir atbrīvot mugurkaulu no tā fiksācijām - bloķētajām zonām, subluksācijām - nepareizām mugurkaula novirzēm, lai ļautu mugurkaulam un nervu sistēmai funkcionēt pēc iespējas pilnīgāk, izmantojot tā pilnu potenciālu. Metodes mērķis ir aktivizēt organisma paša atveseļošanās spēkus bez medikamentu palīdzības. Ķermenis tiek dziedināts tā vienotā veselumā (Holistiskā veidā), kas nozīmē, saistitās locitavas un muskuļi, kas atrodas tālāk no sāpošās vietas, vienlīdz tiek dziedināti. Šīs metodes ietver ātru, ļoti specifisku un vienlaikus saudzīgu uzspiedienu uz mugurkaula noteiktā virzienā ar noteiktu amplitūdu un ātrumu, stimulējot locītavas un ļaujot nervu sistēmai optimāli funkcionēt. Kiropraktisko korekciju pavada nesāpīga viegla skriemeļu krakšķēšana.
ZINĀTNE
Lai kļūtu par Kiropraktiķi, ir jāstudē 5 līdz 6 gadus augstskolā, kur iegūst akadēmisko grādu medicīnas priekšmetos, kas ir līdzvērtīgs primārās medicīnas grādam, kā arī diplomu ar maģistra grādu Kiropraktiķa profesijā. Tikai diplomēti Kiropraktiķi veic Kiropraksi, kā arī ir apmācīti pieņemt pareizus lēmumus balstoties uz pacienta slimības vēsturi un pēc neiro - ortopēdisko, neiroloģisko un funkcionālo testu veikšanas, pēc nepieciešamības, var Jūs nosūtīt veikt papildus izmeklējumus, vai pie cita attiecīga speciālista. Tāpat arī Kiropraktiķis ir apmācīts izvērtēt rentgena (RTG), magnētiskās rezonanses (MRI), datortomogrāfijas (CT) izmeklējumu skenējumus. Kombinācijā ar ļoti specifiskām Kiropraktiskās tehnikas metodēm un vispārējās medicīnas pamatu, ļauj kiropraktiķa profesijai būt vadošai savā nozarē. Kiropraktiķa profesija ir atzīta Pasaules Veselības Asociācijā. Pētniecības jomā aktīvi darbojas Eiropas Kiropraktiķu savienība (European Chiropractors' Union https://www.chiropractic-ecu.org/), kā arī daudzas citas lielas nacionālās un starptautiskās Kiropraktiķu asociācijas, kas nodarbojas ar Kiroprakses efektivitātes uzlabošanu, pētniecību, attīstību, meklējot jaunas metodes.
FILOSOFIJA
Cilvēks kā garīga būtne tiek uztverts tā garīgā un fiziskā veselumā. Katrā no mums ir sākotnējā, jeb iedzimtā inteliģence (Innate Intelligence). Tas ir spēks, kas zemapziņas līmenī vienlaicīgi organizē un kontrolē miljoniem procesu, kas automātiski norisinās mūsu ķermenī ik mirkli. Ja mūsu organisma procesos notiek traucējumi vai mākslīga iejaukšanās, mūsu iedzimtā inteliģence tiek negatīvi ietekmēta, un organisms vairs nevar strādāt ar pilnu atdevi, lai nodrošinātu tā veselības izpausmes pilnā apmērā. Traucējumus var radīt ķermeņa mehāniskā stresa faktori, tādi kā nepareiza stāja. Kā piemēram, ja jūsu mugura ir pārāk apaļa, vairumā gadījumu Jūsu ķermenis šo problēmu kompensēs, palielinot spiedienu uz pēdējiem mugurkaula skriemeļiem (L4, L5, S1). Palielinoties spiedienam uz šiem segmentiem ilgtermiņā, nervu sistēma nespēj funkcionēt optimāli, kas nelabvēlīgi ietekmē arī citas ķermeņa funkcijas.
Traucējumi var notikt ķīmiska stresa dēļ, piemēram, uztura uzņemšana, ko ķermenis nav ieplānojis sakotnēji uzņemt un nav bioloģiski ieprogrammēts priekš tā, kā piemēram, apstrādāti ģenētiski modificēti graudi vai mākslīgie cukuri. Traucējumi var tikt radīti emocionālās spriedzes vai stresa dēļ, kā piemēram: emocionālais stress, ar darbu saistīts stress vai sabiedrības spiediens. Lielākā daļa cilvēku domā, ka viņiem pēkšņi radusies diagnoze, bet patiesībā lielākajā daļā gadījumu, pie vainas ir gadiem ilga organisma veikta kompensācija, kas par sevi vēlāk liek manīt slimībā, un mēs to dēvējam par diagnozi. Sākotnējā, iedzimtā inteliģence strādā Universālā likuma ietvaros, kas ietver visus iespējamos fizikas likumus; tostarp cik daudz ķīmiskās reakcijas notiek ķermeņa molekulārajā līmenī. Universālais likums nevar tikt lauzts. Pārāk liela mehāniskā slodze uz muguras un nerviem palielina ķermeņa jaudu līdz maksimālajam līmenim, līdz rodas simptomi. Iedzimtā inteliģence vienmēr turpinās strādāt pēc iespējas labāk, bet, ja ķermenis nespēs kompensēt nelabvēlīgos faktorus, mēs sāksim just klīniskos simptomus. Mehāniskā stresa ietekme uz ķermeni arī izraisa mugurkaula fiksāciju, kas var traucēt normālai ķermeņa kustībai un nervu funkcijai. Šīs fiksācijas var novērst ar kiroprakses korekcijām, ļaujot mugurkaulam un tādējādi arī mugurkaulā esošajai nervu sistēmai darboties optimālāk, tādējādi jau preventatīvi novēršot simptomus.